Како се одржава сребрни накит?
Шта никако не користити: крпицу за чишћење сребра, јер она надражује површину сребра, па накит после брже тамни. Уз то, крпица је груба и не сме да се користи на родираном или накиту са црвеном/розе или жутом позлатом.
Једно од најчешћих питања које годинама добијамо је управо ово. А, на њега није баш лако одговорити. Ипак ћемо да пробамо:
Пре свега, важно је о каквом сребру је реч. Зато ћемо да направимо поделу сребрног накита:
- Неродирано глат сребро. Нема цирконе, има велике глат површине, лако тамни, али се лако и чисти. То су старији модели накита, најчешће наруквица и прстења, тајландског или турског порекла:
Средство за чишћење сребра, фини абразиви попут пасте за зубе или соде бикарбоне који се крпицом наносе на накит и углачавају површину накита. - Родирано бело, розе или жуто сребро без циркона:
Искључиво средство за чишћење сребра. - Родирано сребро са цирконима:
Овде прво треба установити шта се чисти тј. шта ствара проблем у сјају; да ли је то сама површина сребра или су циркони изгубили сјај. Ако је проблем до циркона, онда разлог није оксидирање сребра, већ прашина, сапун или замашћење испод циркона. Оно се уклања фином четкицом, топлом водом и сапуном или средством за прање судова. Прстен или наруквицу обавезно прати и с унутрашње стране, не само са стране циркона, јер је површина испод циркона најзапрљанија. Треба водити рачуна да четкица не буде превише чврста, да не би испадали циркони.